
Bezpieczeństwo domu to temat dość złożony. Poniższe uwagi dotyczą zarówno domów jednorodzinnych jak i bloków mieszkalnych.
Trzy ważne obszary
Bezpieczeństwo domu mieszkalnego można rozpatrywać w kontekście różnych obszarów. Generalnie możemy te obszary podzielić na trzy rodzaje: konstrukcyjne, terenowe i społeczne.
Bezpieczeństwo w kontekście kwestii dotyczących konstrukcji
Bezpieczeństwo w obszarze konstrukcyjnym dotyczyć może takich kwestii jak:
- użyte materiały do budowy domu i jego wykończenia,
- materiałów użytych w otoczeniu domu – w ogrodzie, garażu,
- technologii budowy, np.: łączenia poszczególnych elementów konstrukcyjnych.
Bezpieczeństwo w kontekście kwestii dotyczących terenu, na którym postawiono dom
Tutaj wymienić można następujące kwestie:
- rodzaj podłoża, czy jest to na przykład teren gliniasty albo skalny,
- czy teren znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie takich obiektów jak droga szybkiego ruchu albo zakład energetyczny – co może generować pewne zagrożenia.
Bezpieczeństwo domu w kontekście środowiska społecznego
Są obszary, na przykład miasta czy dzielnice które scharakteryzować można jako obiektywnie niebezpieczne. Chyba większość miast a przynajmniej ich znaczny procent ma przynajmniej jedną dzielnicę określaną jako niebezpieczną ze względu na wysoka przestępczość. Mogą to być tereny o większym stopniu bezrobocia. Ten rodzaj niebezpieczeństwa ma zarówno charakter materialny (kradzież rzeczy, zniszczenie mienia) ale również i przede wszystkim osobowy (doznanie urazu psychicznego a także fizycznego – w przypadku fizycznej napaści).
Wskazówki jak zadbać o bezpieczeństwo domu mieszkalnego
Jak zadbać o bezpieczeństwo w obszarze konstrukcji
Tutaj lwia część pracy powinna być wykonana na etapie projektowania. Same przepisy budowlane w krajach cywilizowanych biorą pod uwagę kwestie bezpieczeństwa. Także pierwszym krokiem jest dbałość o projekt zgodny z przepisami bezpieczeństwa. Oczywiście nie należy poprzestawać tylko na tym, ponieważ każda inwestycja może napotykać na inne warunki i w kwestii bezpieczeństwa konstrukcji wymóc dodatkowe, wybiegające ponad normy przewidziane w prawie, rozwiązania konstrukcyjne służące bezpieczeństwu.
Trzeba zadbać o to by materiały użyte do budowy domu, ale także do konstrukcji przydomowych były:
- odpowiednio wytrzymałe na obciążenia, uderzenia, tarcie, czynniki powodujące korozje
- nietoksyczne,
- trudnopalne.
Jak zadbać o bezpieczeństwo domu w kwestiach związanych z terenem
Niezbędne jest użycie odpowiednich materiałów oraz konstrukcji, które odpowiadać będą warunkom terenowym. Na przykład w Japonii, na terenach zagrożonych trzęsieniami ziemi, stosuje się odpowiednie technologie zabezpieczające konstrukcje przed wstrząsami. Inny przykład: jeżeli budujemy dom na terenie stosunkowo niestabilnym, trzeba będzie zastosować pale o odpowiedniej specyfikacji. Do czynników terenowych należy również zaliczyć czynniki pogodowe. Na przykład silne wiatry powinny również stanowić istotny aspekt brany pod uwagę przy projektowaniu domu.
Jak zadbać o bezpieczeństwo domu w kontekście środowiska społecznego
Tutaj bardzo ważny jest po prostu zdrowy rozsądek. Nie należy zostawiać otwartych drzwi ani okien, kiedy opuszczamy dom czy mieszkanie. Należy zachować ostrożność, jeżeli chodzi o wpuszczanie obcych ludzi do domu. W dzielnicach niebezpiecznych przy projektowaniu osiedla mieszkaniowego dobrze zastosować grodzenie. Zresztą w przypadku domu jednorodzinnego również w takich warunkach ogrodzenie powinno być wysokie i uniemożliwiające dostanie się na teren posesji w łatwy sposób. Warto w dzielnicach o wysokim wskaźniku przestępczości zastosować system kamer.