
Planujesz budowę lub zakup domu jednorodzinnego? Rozważ dom z drewna. Poniżej kilka informacji, które mogą pomóc w podjęciu decyzji.
W Polsce najpopularniejsze są domy murowane. Tradycyjnie buduje się albo z cegły albo innych tego typu materiałów budowlanych. Domy z drewna, chociaż historycznie przecież u nas obecne a w rejonach górskich obecne stale od setek lat, dopiero zaczynają zdobywać szerszą popularność.
Warto też zaznaczyć technologia budowy domów z drewna przez cały czas, również w okresie PRL była w Polsce popularna w segmencie domów letniskowych. Niezwykle popularną konstrukcja była tak zwana Brda, domek letniskowy o bardzo ciekawej i na czasy swojego powstania nowatorskiej konstrukcji, gdzie skrzydła dachu sięgają do samej ziemi.
Czy warto zdecydować się na taki dom z drewna? Jak okazuje się, domy drewniane mają bardzo dużo plusów a pewne minusy wydają się jednak mało istotne.
Istotna informacja
Dom wybudowany z odpowiednio przygotowanego drewna i wzniesiony zgodnie ze sztuką budownictwa domów z drewna nie ma żadnych użytkowych minusów w stosunku do domu murowanego.
Plusy domów drewnianych
Po pierwsze – dużo niższe koszty budowy niż w przypadku domów murowanych czy betonowych. Wynikać on może z kosztów samych materiałów, ale również z dużo krótszego czasu budowy. Dom z drewna można postawić w około 3 miesiące. Nie ma tutaj, tak jak w przypadku domów murowanych, konieczności czekania na związanie betonu.
Po drugie, domy drewniane mają, bardzo dobry mikroklimat.
Drewno – wspaniały materiał budowlany
Drewno jest dobrym materiałem budowlanym, ponieważ jest lekkie, ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, generuje niskie koszty uzyskania w porównaniu do innych materiałów budowlanych, ale to tylko niektóre z pozytywnych aspektów drewna.
Drewno, przy odpowiednich parametrach wytrzymałościowych jest również bardzo plastyczne, co jest istotne, jeżeli chodzi o swobodę projektową.
Konstrukcja szkieletowa
Najpopularniejszą w Polsce, ale prawdopodobnie nie tylko w naszym kraju, technologią budowy domów drewnianych jest tak zwana konstrukcja szkieletowa. Tego typu domy masowo powstają w Stanach Zjednoczonych Ameryki, ale też na północy Europy, na przykład w Norwegii (w tym kraju nawet Polacy stawiają domy drewniane!). Spotyka się również z takim rozwiązaniem, że ściany są prefabrykowane i gotowe przywożone są na miejsce budowy.
Szkieletowy dom z drewna można posadowić na normalnym fundamencie betonowym, ale też i na blokach betonowych.
Konstrukcje szkieletu zamyka się płytami OSB. Mamy różne rodzaje tych płyt, ogólnie można stwierdzić, że jest to materiał o bardzo dobrych właściwościach. Płyty OSB są wytrzymałe i plastyczne. W przypadku domów szkieletowych stanowią one ściany wewnętrzne i zewnętrzne, na które nakłada się materiały elewacyjne oraz opcjonalnie płytki lub panele.
Żywotność
Oczywiście domy murowane czy betonowe mają żywotność dłuższą jednak domy z drewna mogą służyć przez bardzo długie lata. Odpowiednio prowadzona konserwacja i normalne użytkowanie pozwolą na użytkowanie domu na pewno liczone w dziesiątkach lat.
Z drewna nie tylko domy jednorodzinne
Co ciekawe, istnieją dużo większe budynki drewniane niż tylko domy jednorodzinne. Można bowiem spotkać bloki mieszkalne z drewna a nawet wieżowce. Rzuca to pewne światło na możliwości materiały jakim jest drewno. w porównaniu do innych materiałów.